Copyright 2021 – Dolnośląska Agencja Energi i Środowiska. Created by white-pr.com
Menu
Strona główna » Etykieta energetyki stolarki
Narzędziem wspomagającym ocenę energetyczną stolarki i generującym odpowiednią etykietę energetyczną jest program komputerowy Etykieta Energetyczna Stolarki (EES), który można pobrać tutaj
Etykietowanie energetyczne obejmuje coraz szerszy zakres produkt w, urządzeń, a nawet mieszkań i dom w. Produkty związane z energią takie jak: urządzenia AGD, oświetlenie, komputery, monitory, telewizory i budynki mają duży udział w zużyciu zasobów naturalnych i energii na całym świecie i z tego powodu są poddane ocenie energetycznej. Ostatecznym celem jest spełnienie wymagań zrównoważonego rozwoju, przez ciągłą poprawę produkt w związanych z energią tak, aby redukować niekorzystne oddziaływania i osiągnąć optymalny poziom oszczędności energii, wykorzystując wszystkie dostępne mechanizmy.
Etykietowanie energetyczne jest narzędziem niezbędnym przy podejmowaniu decyzji o zakupie produkt w mających wpływ na zużycie energii. W związku z tym konieczne jest wprowadzenie rozszerzonego zakresu etykietowania energetycznego zwłaszcza związanego z budynkami, które są odpowiedzialne za zużycie energii na poziomie 41 % w odniesieniu do jej całkowitej konsumpcji. Duży wpływ na zużycie energii w budownictwie mają przegrody zewnętrzne. Do tej grupy należy stolarka otworowa, kt ra zgodnie z obowiązującym prawem UE, powinna być etykietowana energetycznie we wszystkich krajach członkowskich już od kilku lat.
Aktualne obserwowane trendy architektoniczne wskazują na stale rosnący udział powierzchni przeźroczystych w powierzchni przegród zewnętrznych budynku. Minimalne wymagania prawne w zakresie izolacyjności termicznej dla dach w, ścian są ponad pięć razy bardziej rygorystyczne od wymagań stawianych stolarce budowlanej. Z tego powodu udział strat energii przez przegrody przeźroczyste będzie wzrastał. Najczęściej do oceny energetycznej okna przyjmuje się współczynnik przenikania ciepła, który zależy od:
Ze względu na tak dużą ilość parametr w, które mają wpływ na jakość energetyczną okna wbudowanego, niezbędne jest wprowadzenie etykietowania energetycznego, które w zintegrowany sposób pozwoli oceniać ostatecznie jakość energetyczną stolarki. Ocena energetyczna stolarki budowlanej nie jest przedsięwzięciem prostym. Wymaga uwzględnienia wielu czynnik w mających wpływ na końcowy efekt energetyczny. Z tego powodu niezbędne jest wdrożenie wielokryterialnej metody oceny energetycznej stolarki , która ostatecznie pozwoli projektantom oraz końcowym odbiorcom wybrać rozwiązania o optymalnej efektywności energetycznej.
Wszystkim producentom wykonującym stolarkę w oparciu o systemy informatyczne oferujemy pomoc w integracji programu Etykieta Energetyczna Stolarki z ich systemami produkcyjnymi, co umożliwi automatyczne sporządzanie i drukowanie wielu etykiet oraz niezbędnych raportów.
Copyright 2021 – Dolnośląska Agencja Energi i Środowiska. Created by white-pr.com