Copyright 2021 – Dolnośląska Agencja Energi i Środowiska. Created by white-pr.com
Menu
Strona główna » Rozwiązania dla efektywności energetycznej
Postęp technologiczny daje nam całą gamę rozwiązań i środków podnoszenia efektywności energetycznej.
Chemia budowlana w połączeniu z nanotechnologią stworzyła między innymi tynki termoizolacyjne na bazie aerożelu a dzięki temu lekkie i łatwe w obróbce. Stanowią one wspaniałą alternatywę dla tradycyjnej metody ociepleń ścian zewnętrznych zwłaszcza w budynkach objętych nadzorem konserwatorskim. Tworzą jednolitą warstwę ocieplającą bez mostków, stosunkowo cienką, co pomaga w zachowaniu detalu architektonicznego. Wykonaliśmy już wiele termomodernizacji w oparciu o tynki ciepłochronne. Do całego systemu tynków należą też tynki renowacyjne oraz specjalistyczne farby elewacyjne z równie nowatorskimi rozwiązaniami- np. technologia Aquabran ułatwiająca zarządzanie wilgocią na elewacji. Nasi Partnerzy oferują również inne rodzaje izolacji jak na przykład całą gamę płyt o doskonałych parametrach i różnorodnym wypełnieniu (łącznie z panelami próżniowymi) do wszystkich elementów budynku.
W dążeniu do osiągnięcia standardu budynku pasywnego ważna jest również nowoczesna stolarka. W doborze stolarki o najwyższych parametrach bazujemy na naszym doświadczeniu z organizacji konkursów TopTen -okna energooszczędne z szybą energooszczędną o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych i akustycznych ze specjalnym wzmocnieniem termicznym.
Systemy wentylacyjne nawiewne, wywiewne oraz nawiewno-wywiewne są stosowane w pomieszczeniach bez kanałów wentylacyjnych, dla polepszenia jakości powietrza. Przepływ powietrza następuje przez specjalnie wykonane otwory w przyldze okna, dla urządzeń wentylujących okiennych, które wykorzystują różnicę ciśnień 10 [Pa] pomiędzy wnętrzem pomieszczenia a strefą zewnętrzną. Urządzenia naścienne to zaawansowane systemy wentylacyjne. Oprócz funkcji napowietrzania pomieszczenia posiadają rekuperatory krzyżowe oraz filtry przeciwpyłkowe.
Żaluzje, rolety, refleksole zewnętrzne- specjalne osłony słoneczne redukujące stopień nagrzewania się pomieszczeń, sterowane ręcznie lub automatycznie. Latem chronią budynek przed nadmiernym nasłonecznieniem, przepuszczając jedynie promienie widzialne; zimą zaś pozwalają gromadzić ciepło promieniowania słonecznego chroniąc budynek przed wychładzaniem. Technologia elektrochromowa okna umożliwia kontrolowanie ilości światła (ciepła) wpadającego do budynku przez okna poprzez ich przyciemnianie lub rozjaśnianie. W zimie okna te ulęgają rozjaśnieniu, zwiększając ilość ciepła doprowadzanego do pomieszczenia i redukując tym samym zapotrzebowanie na moc cieplną. W lecie z kolei ulegają zaciemnieniu i blokują światło, ograniczając ilość ciepła i wspomagając chłodzenie pomieszczeń.
Rozjaśnianie lub zaciemnienie okien odbywa się na skutek reakcji chemicznych uruchomionych niskim napięciem. Zastosowana w oknach cienka warstwa ogniwa PV wykonanego ze stopu niklowo-magnezowego ma możliwość wielokrotnego przełączania się ze stanu przezroczystego na odblaskowy.
W ramach zmniejszenia strat ciepła przez całe okno godne polecenia są okiennice z materiałem zmiennofazowym. Koncepcja ta zakłada wykorzystanie materiałów zmiennofazowych jako komponentów okiennic i żaluzji montowanych na zewnątrz okien. W ciągu dnia osłony zawierające materiał zmiennofazowy wystawione są na zewnątrz, aby wykorzystać promieniowanie słoneczne, którego absorpcja powoduje topnienie składników zmiennofazowych i zmagazynowanie ciepła. W nocy okiennice są zamykane, a ciepło jest uwalniane do pomieszczenia.
W zakresie źródeł ciepła preferujemy pompy ciepła różnych typów (powietrzne lub gruntowe), które w sposób neutralny dla klimatu realizują wszystkie potrzebne funkcje: ogrzewanie, podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, chłodzenie. Pompy ciepła mogą być łączone z istniejącymi systemami lub działać w nowatorskich systemach np. z systemem stropów chłodząco-grzewczych (TABS).
Copyright 2021 – Dolnośląska Agencja Energi i Środowiska. Created by white-pr.com